Σάββατο, 12 Μαΐου 2012

ΕΓΙΝΕ ΤΗΣ ... ΑΝΑΤΡΟΠΗΣ ΣΤΑ PLAY OFF

Με τρεις ανατροπές, αφού τρεις ήταν οι φιλοξενούμενοι ( ΠΑΟΚ Ηράκλειας, Βαμβακόφυτο, Ανατολή) που πέρασαν στον τελικό, αλλά και με τρεις γηπεδούχους (Θερμοπηγή, Καρπερή, Ίβηρα) να περνούν, ολοκληρώθηκε η πρώτη φάση των Play Off στη Β΄ Κατηγορία.

Α΄ ΟΜΙΛΟΣ

Στη Θερμοπηγή ο τοπικός Απόλλωνας έκανε το πρώτο βήμα για την επιστροφή στα μεγάλα σαλόνια των Σερρών κερδίζοντας με 2-0 τον Άρη Ακριτοχωρίου, με γκολ που σημείωσαν οι Δόντσιος στο 21΄και Ιωαννίδης στο 64΄. Μεγάλη ευκαιρία έχασαν οι φιλοξενούμενοι, να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα, αφού δεν κατάφεραν να ευστοχήσουν σε πέναλτι που κέρδισαν.
Στα Χρυσοχώραφα ο ΠΑΟΚ Ηράκλειας έκανε την ανατροπή, αφού κατάφερε να κερδίσει στην παράταση τον γηπεδούχο Ορφέα Χρυσοχωράφων με 3-2. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο σκορ για να δεχθούν την ισοφάριση από ένα λάθος του τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ. Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, εκεί που οι φιλοξενούμενοι έδειξαν πιο συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι κα προηγήθηκαν με 3-1. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν λίγο πριν τη λήξη και της παράτασης να μειώσουν σε 3-2.
Το ζευγάρι του τελικού:
ΘΕΡΜΟΠΗΓΗ-ΠΑΟΚ ΗΡΑΚΛΕΙΑΣ

Β΄ ΟΜΙΛΟΣ

Άστραψε και βρόντηξε στην Κάτω Καμήλα, η Αστραπή Βαμβακοφύτου που πέρασε νικηφόρα, με 1-0, επί της τοπικής Δόξας, κάνοντας την πιο μεγάλη ανατροπή, όχι μόνο της έδρας αλλά και του βαθμολογικού πίνακα, αφού η Αστραπή κατέλαβε την πέμπτη θέση, ενώ η γηπεδούχος Δόξα τη δεύτερη. Το μοναδικό γκολ που έκρινε την συνάντηση σημείωσε στο 29΄ο Σάκης Δέντσας.
Στην Καρπερή έγινε ένα μεγάλο παιχνίδι ανάμεσα στον τοπικό Μέγα Αλέξανδρο και τον Παβμλαχιακό, που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων ως το τέλος, αφού κρίθηκε στην ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι. Στο σκορ προηγήθηκαν οι γηπεδούχοι στο 11΄για να ισοφαρίσει ο Νεστορούδης για τον Παμβλαχιακό στο 23΄. Παράτις προσπάθειες και των δυο ομάδων δεν άλλαξε τίποτα ούτε και στην παράταση. Πιο τυχεροί και εύστοχοι, οι γηπεδούχοι κέρδισαν με 5-3 στα πέναλτι και πήραν το εισιτήριο για τον τελικό.
ΒΑΜΒΑΚΟΦΥΤΟ-ΚΑΡΠΕΡΗ

Γ΄ ΟΜΙΛΟΣ

Στα Ίβηρα ο γηπεδούχος Μακεδονικός πιο τυχερός, επικράτησε επί του συνονόματου της Μεσολακκιάς με 1-0 , σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι χάρις σε γκολ που σημείωσαν στο 61΄.
Στο Εθνικό Στάδιο Σερρών έγινε το πιο επεισοδιακό παιχνίδι. Ένα παιχνίδι που δεν τελείωσε ποτέ, αφού στο 61΄ διακόπηκε εις βάρος της γηπεδούχου Πανσερραϊκής και ενώ στο σκορ προηγείτο με 1-0 η φιλοξενούμενη συμπολίτισσά της Ανατολή. Ήταν το 60΄όταν ο διαιτητής Παπουτσής απέβαλλε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, για επικίνδυνο παίξιμο, τον Καραμούτα. Και ενώ προσφέρονταν οι πρώτες βοήθειες στον Αγγελόπουλο, ο Ρεχβιαζβίλι πήγε στην απέναντι πλευρά και κάτι είπε στον επόπτη Ν. Σάββα. Ο επόπτης κάλεσε τον διαιτητή, ο οποίος αμέσως απέβαλλε τον Ρεχβιαζβίλι ο οποίος βιαιοπράγησε κατά του επόπτη. Οι διαιτητές αποσύρθηκαν στα αποδυτήρια και το παιχνίδι έληξε άδοξα μεν αλλά εις βάρος των γηπεδούχων δε, αφού ο επόπτης δεν ήταν σε θέση να συνεχίσει.  Το σκορ έως εκείνη τη στιγμή ήταν 1-0 υπέρ της Ανατολής με γκολ που είχαν σημειώσει στο πρώτο λεπτό με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ.